BoardGames BLOG Forum - Jocuri de societate

It is currently Fri Oct 20, 2017 10:48 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: A Game Of Thrones LCG
PostPosted: Wed Nov 18, 2009 4:14 pm 

In continuare ma straduiesc sa cresc numarul de jucatori. Este un joc living card game, conceptul si regulile sunt cel mai bine explicate in filmuletele de mai jos. Pana acum exista un singur expansion mare la core set, kings of the sea, care introduce o "casa" noua, dupa care mai urmeaza unul in decembrie cred. In schimb se lanseaza lunar chapter pack-uri de cateva carti, dar de care nu am reusit sa fac rost la noi. Eu momentan joc doar core-set-ul, si din el doar doua "case": Lannister si Targaryen. Inca nu m-am bagat in metagame, nu am facut deck bulding, nu am jucat foarte mult, dar din ce am jucat mi-a placut sistemul si vreau sa extind comunitatea. So spread the word and enjoy the game

http://www.youtube.com/watch?v=NRoMga4-w88

http://www.youtube.com/watch?v=gF8VptTIrxM

Profile  

PostPosted: Wed Nov 18, 2009 4:38 pm 

Nu stiam ce inseamna living card game, asa ca am cautat si gasit un articol interesant, care explica cum sta treaba :
http://www.tcgplayer.com/db/game_review.asp?AID=2231&PID=336&DBID=4

Deja mi-a acaparat atentia :)

Profile  

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 2:19 am 

Un prieten are jocul si a facut greseala (din punctul meu de vedere) de a-si achizitiona inca vreo 10 chapter packuri. Nu aduc mai nimic nou, ba din contra, mi se pare ca dilueaza toata experienta. O gramada de carti slabe, sau care fac referinta la reguli din alte expansiuni, asa ca daca vrei sa profiti de ele mai scoate inca un geamantan de bani. Am facut un calcul si din toti banii putea sa-si ia citeva jocuri decente, care sigur nu se modifica la anul si le poate folosi linistit fara expansiuni. In plus de asta apar probleme pentru ca nu stii cum sa imparti cartile neutre. Nu poti sta inainte de fiecare partida sa le alegi, pentru ca ar dura ore bune, mai mult chiar decit jocul in sine, asa ca te joci cu ele mai mult sau mai putin prestabilite.

Parerea mea generala despre CG-uri, oricum ar fi ele, e ca sint o gaura neagra. Bagi o gramada de bani in ele si in final folosesti 10% din carti, restul sint de umputura. LCG-ul e ultima gaselnita in domeniu si singurul lucru bun la el mi se pare faptul ca jocurile sint construite in asa fel incit sa poata fi folosite decent, nu doar pe post de preview. Jocul de baza e bunicel dar fiecare expansiune adaugata mai mult strica. Exceptie cele care aduc case noi, Kings of the Sea si Princes of the Sun.

Mi-a placut si mie jocul la inceput, cind era doar ala de baza. Daca iei mai multe expansiuni si joci cu regulile standard, un pachet de minim 60 de carti, devine stupid, se bazeaza prea tare pe noroc. De fapt eu nici nu-l mai joc cu regulie oficiale, imi fac pachete concentrate, de maxim 30 de carti. Nu stiu exact care si cind o sa-mi vina, dar stiu destul de sigur ca o sa apara la un moment dat. Imi place mult mai mult asa, poti sa-ti faci o strategie coerenta, si daca pierzi, e din cauza ca nu ai gindit-o corect, nu pentru ca nu ti-au intrat cartile.

Profile  

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 11:23 am 

foarte posibil sa fie adevarat. eu insa nu ma bazez pe chapter pack-uri. astept expansionurile mari, care aduc noi case in lupta. primul a aparut, care contine 60 de carti. mi se pare ca al doilea, martell, va contine 100. astea ma intereseaza mai mult, pentru ca aduc si mecanici noi de joc in multiplayer, nu numai carti.

Profile  

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 11:47 am 

Oricum, pare o alternativa buna pentru cei carora le place Magic, dar nu au adversari cu pachetele lor.
Sau ma insel? Nu am apucat inca sa vad cum se joaca A Game of Thrones.(cum decurge un joc)

Profile  

PostPosted: Thu Nov 19, 2009 7:53 pm 

da, asta e ideea, ca nu trebuie sa mai desfaci o suta de boostere ca sa poti sa iti faci un deck competitiv si in care niciodata nu stii ce iti pica. aici ai de la inceput toate cartile. restul ramane la felul in care iti contruiesti deck-ul si strategia.

Profile  

PostPosted: Tue Sep 21, 2010 11:11 am 

S-a apucat cineva de AGOT LCG?
E foarte ok jocul si daca ati citit cartile devine awesome.

Anyone?

Profile  

PostPosted: Thu Jan 05, 2012 12:55 pm 

Salutare,

Eu m-am apucat curand de acest joc si mi se pare demential. Am cumparat doar Core Set si am jucat vreo 2 jocuri, insa e greu sa gasesti oameni dispusi sa invete regulile. ( prietena mea l-a respins in primele 5 min :P )

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]